0
Posted 10/05/2018 by donmarick in Seo
 
 

Yoast – WordPress poradnik krok po kroku

yoast wordpress seo ivb
yoast wordpress seo ivb

Yoast – WordPress poradnik krok po kroku

Yoast jest to chyba aktualnie najbardziej rozbudowana wtyczka seo do wordpressa, mnóstwo możliwości konfiguracyjnych plus automatyczny audyt sprawia iż nie ma sobie równych. Nawet wersja darmowa ma wystarczająco funkcji by zmienić wszystkie newralgiczne punkty na naszej stronie na nasza korzyść. Bez względu na to jaki rodzaj strony chcemy wypromować instalacja yoasta powinna być jednym z pierwszych 3 kroków po instalacji samego wordpressa.

 

Wersja Premium kontra wersja darmowa

Podstawowe różnice między wersja płatną a bezpłatną yoasta to ilość dodawanych do wpisu lub strony fraz kluczowych. Przy wersji darmowej jesteśmy ograniczeni do jednej jedynej frazy kluczowej więc warto się zastanowić nad najlepszą. W wersji płatnej możemy dodać ich maksymalnie pięć, według ekspertów każdy wpis powinien posiadać od jednej do pięciu fraz kluczowych i nie powinno przekraczać się tej liczby więc ilość ta jest jak najbardziej uzasadniona. Druga różnica to możliwość dodawania przekierowań narzędzie, które jest przydatne gdy istniejemy już dość długo w sieci i część naszych linków przestała działać co bardzo negatywnie wpływa na indeksowanie. Dlatego możemy ustawić odpowiednie przekierowania dla nieaktywnych stron widniejących w google search console. Podgląd w mediach społecznościowych to trzecia cecha premium której w wersji darmowej nie zobaczymy i ostatnia to pomoc techniczna (a czasami konkretne porady seo od expertów yoasta). Jeśli zastanawiasz się nad wersją premium a nie masz jeszcze dobrze rozwiniętej strony to odradzamy pakowanie się w dość duże koszty, wersja darmowa na początek w zupełności wystarczy. Istnieje też możliwość kupienia wtyczki bez pomocy technicznej za dużo niższą cenę ale o tym w innym artykule.

 

Poradnik korzystania z Yoasta

Ustawienia Ogólne

Na powyższym obrazku widzimy podstawowe menu Yoasta wersja premium czy darmowa nie różni się w tym momencie wcale. Zaczynamy od ustawień ogólnych

yoast kokpit

Kokpit to nasza strona główna w yoascie wszystkie problemy związane ze stroną oraz aktualizacje możemy zobaczyć właśnie tutaj. Tak samo zobaczymy tutaj zachęty do działania na stronie. Najważniejszą opcją w kokpicie jest tzw. kreator konfiguracji, który poprowadzi nas za rączką przez najważniejsze ustawienia yoasta warto od tego zacząć i poświęcić te 5 minut na odpowiednie skonfigurowanie tej wtyczki, które na dobry początek wystarczy bez większego zagłębiania się w poszczególne opcje wtyczki.

Funkcje

Tutaj proponuję zostawić wszystkie opcje włączone jak na poniższym screenie:

funkcje yoast

Narzędzia webmasterów

Ustawimy tutaj powiązania z najważniejszymi wyszukiwarkami w internecie jak google, bing, baidu. Google search console powinno być pierwszą rzeczą jaką tutaj skonfigurujemy i wprowadzimy.

 

Wyszukiwarki

Wyszukiwarki to kolejny stopień w menu yoasta, możemy tu zmienić podstawowe informacje dostarczane właśnie wyszukiwarkom typu google. Dla mało doświadczonych użytkowników proponujemy zostawić te ustawienia bez zmian. Jeśli skorzystaliśmy z kreatora konfiguracji w kokpicie to podstawowe rzeczy mamy już ustawione.

wyszukiwarki yoast

 

Search Console

Ten element menu służy do powiązania z narzedziem google search console i powinniśmy to powiązanie stworzyć w celu obustronnego przepływy danych. Przy wersji premium to podstawowa opcja gdyż ułatwi nam znajdowanie nieaktywnych lub usuniętych linków które będziemy chcieli hurtowo przekierować.

 

Społeczności Yoast

Bez zbędnego rozpisywania się opcja ta służy do powiązania wszelkich social-mediów jakich używamy. Teoretycznie im więcej kont posiadamy tym lepiej i tym lepiej by były powiązane z wtyczką. Jeśli korzystamy z tego typu medii społecznościowych to warto poświęcić minutę na wklejenie poszczególnych linków do profili chociażby facebooka czy linkedIn.

 

Narzędzia

Jest to kolejny element opcji yoasta dla bardziej zaawansowanych użytkowników, polecamy zapoznać się z tymi opcjami gdy korzystamy już któryś raz z yoasta i chcemy przyśpieszyć naszą pracę związaną czy to z seo czy zasobami witryny.

 

Premium

Oczywiście coś dla użytkowników którzy zapłacili lub chcą zapłacić za wtyczkę. Znajdziemy tu informacje o różnicach między wersją darmową a płatną oraz jak kupić yoasta.

 

Przekierowania

Jeśli posiadamy wersję premium to mamy dodatkową opcję jaką są wcześniej wspomniane przekierowania. Istotny element wpływający na indeks, tym narzędziem naprawimy podstawowe błędy i utworzymy przekierowania nieaktywnych linków lub przekierujemy treści które nie powinny znajdować się na naszej stronie. (przydatne gdy niektóre treści zostały wprowadzone nie przez nas a przez chociażby hackera, który uzyskał tymczasowy dostęp do naszej strony).

 

Podsumowanie

Jeśli macie jakieś konkretne pytania dotyczące yoasta, piszcie w komentarza postaramy się pomóc. Bardziej zaawansowane zmiany na stronie za pomocą tej wtyczki postaramy się przedstawić bardziej szczegółowo w kolejnych artykułach tematycznych.


donmarick