0
Posted 05/12/2018 by Mateusz Seo Analizer in Informacje
 
 

WordPress poznaj Gutenberga czyli nowy wymiar tworzenia wpisów

gutenberg publikuj z wordpressem
gutenberg publikuj z wordpressem

WordPress poznaj Gutenberga czyli nowy wymiar tworzenia wpisów

Czym jest Gutenberg?

Jest to wtyczka zmieniająca interfejs publikacji postów, wpisów i stron w naszych serwisach. Przez wiele lat publikacja wpisów czy stron w wordpresie nie zmieniła się praktycznie w ogóle. Jedynie osoby korzystające z dodatkowych wtyczek typu tinymce wiedzą iż można rozbudować nasz standardowy edytor o przydatne każdego dnia funkcje dla każdego Blogera czy redaktora. Ale Gutenberg to nie tylko wtyczka to praktycznie zestaw modułów ułatwiających do granic możliwości publikację oraz pozwalających na całkowite ich odświeżenie i zmiany.

Gutenberg podstawowe narzędzie dla każdego

Nieważne czy dopiero zaczynasz przygodę z wordpressem czy jesteś jego zapalonym fanem. Instalując gutenberga oszczędzasz sobie mnóstwo pracy i możesz z łatwością tworzyć przyciągające wpisy i strony. Gutenberg przypomina edytory typu drag and drop gdzie wystarczy przeciągać i upuszczać elementy aby je dodać. Kolejnym aspektem opowiadającym się za tą wtyczką jest wielowymiarowość. Pozwalająca na korzystanie z kilku-interfejsów co zmienia całości tworzonego wpisu a jedynie dane fragmenty. Gdzie możemy, każdy dostosować według własnego uznania. Gutenberg jest pełen skrótów i widżetów warto więc poświęcić kilkanaście minut na poznanie wszystkich jego możliwości i wykorzystanie w pełni jego możliwości. Wtyczka jest bardzo intuicyjna więc nawet początkujący użytkownicy powinni sobie bez trudno z nią poradzić, do tego zawiera wiele elementów o znacznie większej funkcjonalności niż nasz klasyczny edytor wpisów. Nie musimy już myśleć o przełączaniu się do trybu kodowania i ręcznie wpisywać znaczniki html czy css wystarczy skorzystać z gotowych rozwiązań Gutenberga.

Wtyczka dla wszystkich ?

Gutenberg działa od wersji: 4.9.8 wordpressa tak więc musimy o tym pamiętać jeśli chcemy z niego w pełni korzystać. Gutenberg ma kompatybilność wsteczną tak więc nawet jeśli go zainstalujemy wszelkie skróty, linki i stworzony wcześniej kontent powinien zostać nienaruszony. Powinniśmy mieć nad nim kontrolę i możliwość edycji go w nowej wersji. Wtyczka zdobywa bardzo dużą popularność widzimy już ponad 700 000 instalacji Gutenberga i liczba ta rośnie z dnia na dzień. Niektórzy twierdzą iść wtyczka jest rewolucyjna gdyż zmienia całkowicie klasycznego wordpressa w jeszcze bardziej rozbudowane i szybkie narzędzie dla blogerów i twórców stron internetowych. O Gutenbergu można by pisać setki stron ale najlepiej gdy przetestujesz go i ocenisz sa od wymienionej wyżej wersji nie musimy nawet szukać go we wtyczkach gdyż ukazuje nam się monit w panelu administracyjnym i możliwości przetestowania tego narzędzia.


Mateusz Seo Analizer