0
Posted 15/05/2018 by donmarick in Informacje
 
 

Szybkość witryny jaki ma wpływ na seo ?

szybkość działania strony za pomocą pingdom
szybkość działania strony za pomocą pingdom

Szybkość witryny jaki ma wpływ na seo ?

 

Szybkość działania witryny

Jest to parametr określający jak szybko nasza strona zostanie wczytana na urządzeniu użytkownika końcowego. Szybkość ogólna tak możemy określić ogólne działanie poszczególnych elementów na stronie wpływających na jej ogólne działanie. Wczytywanie początkowe to jest coś co będzie nas najbardziej interesowało a mianowicie. Użytkownik, który nie miał wcześniej styczności z naszą stroną znajduje ją pod jakąś frazą kluczową w google. Dla przykładu powiedzmy, że będzie to autonaprawa gdańsk. W wynikach wyszukiwania pojawia się nasza strona i teraz od momentu kliknięcia użytkownika w link do naszej strony do jej pełnego otwarcia upływa pewien czas. Ten własnie czas jest dla nas istotny im jest on mniejszy tym nasza strona jest bardziej przyjazna dla google a także samego użytkownika. (Nikt z nas nie lubi czekać) Jeśli strona wczytuje się zbyt długo część użytkowników rezygnuje z tego wyniku wyszukiwania i wraca szukać innej strony. Tym samym nasza strona traci na wartości i traci użytkowników.

 

Jak sprawdzić szybkość działania strony ?

Istnieje mnóstwo narzędzi do sprawdzania szybkości działania naszej strony. Jedno z nich dostarcza nam samo google, a jest nim page speed znajdziemy go tutaj: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ strona jest banalna w obsłudze. Wprowadzamy adres strony, którą chcemy sprawdzić i klikamy analizuj jak na poniższym obrazku.

Google Page Speed

page speed google ivb

Jeśli zobaczymy czerwony napis LOW to znak iż powinniśmy poprawić szybkość działania naszej witryny gdyż działa zbyt wolno. Wygląda to tak jak na poniższym obrazku.

Oczywiście google dostarcza nam konkretnych informacji odnośnie szybkości działania oraz co powinniśmy zmienić by poprawić szybkość. W naszym przypadku na końcu listy pojawiają się dwa najczęstsze problemy czyli brak włączonej kompresji na stronie. Oraz porada by wykorzystać pamięć podręczną przeglądarki co skróci czas wczytywania strony. Na co konkretnie zwrócić uwagę odnośnie zmian na stronie znajdziesz w dalszej części. Zanim przejdziemy do zmian polecam wykorzystać jeszcze jedno narzędzie które znajdziemy tutaj: https://tools.pingdom.com/

 

Pingdom Test

Narzędzie różni się od google znacznie większymi możliwościami oraz dokładniejszymi danymi. Dodatkowym atutem tego narzędzia jest możliwość sprawdzenia szybkości naszej strony z kilku różnych serwerów. Jeśli nasza strona osiaga Performance grade B i wynik ponad 80 to nie musimy się zbytnio martwić. Wynik na takim poziomie jest wystarczający by uniknąć niepotrzebnych spadków w rankingu. Aczkolwiek należy pamiętać iż im szybciej działa nasza strona tym lepiej. Szczególnie tyczy się to urządzeń mobilnych, które opanowały bardzo dużą część rynku wyszukiwań i to do nich musimy się dostosować.

szybkość działania strony za pomocą pingdom

 

Poprawiamy szybkość naszej strony

Nie będziemy się tutaj zbytnio rozpisywać, poruszymy jedynie najistotniejsze reguły, które powinny zostać wzięte pod uwagę.

  1. Kompresja na stronie, to jedna z podstawowych rzeczy które wpłyną na szybkość naszej strony. Do wordpressa możemy wykorzystać bezstratną kompresję gzip lub wykorzystać bardziej zaawansowane wtyczki do kompresji chociażby obrazków. Polecamy wprocket <- bardzo dużo modułów wprowadzających mnóstwo funkcji przyśpieszających działanie naszej strony.
  2. Szybki serwer-warto o tym pomyśleć jeśli mamy trochę środków na rozwój naszej strony, warto wykorzystać je na szybki serwer. To od niego w dużej mierze zależy jak szybko wczyta się nasza strona.
  3. PHP 7 – jeśli korzystasz z php 5 lub 5.6 warto pomyśleć o przejściu na wersję 7, która jest prawie dwa razy szybsza. Joomla czy wordpress nie powinny mieć problemu z php w wersji 7. ( zdarzają się problemy z niektórymi wtyczkami więc warto zrobić wcześniej backup)
  4. Wyłączenie lub usunięcie niepotrzebnych wtyczek. Jeśli korzystamy z dużej ilości wtyczek, warto pomyśleć o wyłączeniu tych najmniej używanych lub niepotrzebnych.
  5. Minimalizuj niepotrzebne przekierowania, im mniej przekierowań na stronie tym lepiej
  6. Szablon naszej witryny im szybszy tym lepszy, warto czasami przejść ze spektakularnego szablonu na szybki prosty. Który nie będzie ładował niepotrzebnych sliderów, javascriptów czy wtyczek ładujących media, filmy w tle.

donmarick