0
Posted 14/05/2018 by donmarick in Informacje
 
 

Przewodnik po Google Search Console

google search console poradnik krok po kroku
google search console poradnik krok po kroku

Przewodnik po Google Search Console

Google Search Console – GSC

Jest to najpopularniejsze narzędzie dla webmasterów związane z indeksowaniem w google. Znajomość tego narzędzia i umiejętność czytania zawartych w nim informacji to podstawa pracy każdego pozycjonera. Zaczynając od podstaw aby korzystać z konta GSC trzeba mieć konto w usłudze google np. gmail lub google analitics. Potem wystarczy jedynie wejść pod adres google search console i zalogować się do naszego konta google.

 

Jak zacząć czyli podstawy GSC

google search console ivb

Tak wygląda główny podstawowy panel GSC. Zaczynając od prawej strony klikając na rozwijalny przycisk “Pomoc” możemy skorzystać z najczęściej zadawanych pytań dla usługi GSC. Natomiast to małe koło zębate z prawej to ustawienia dotyczące powiadomień, które będą nam przychodzić na przypisane konto gmail jeśli je włączymy. Warto je mieć włączone chociażby dla informacji o tym iż np. nagle nasza usługa przestała być weryfikowana lub zgłasza mnóstwo stron nieaktywnych co będzie powodowało spadek naszych słów kluczowych. Dwa Kolejne przyciski to “Dodaj” oraz “Utwórz zestaw”. Pierwszy służy do dodawania pojedynczych witryn do naszej usługi GSC, drugi natomiast posłuży nam do porządkowania naszych witryn. W przypadku dużej ilości witryn naprawdę łatwo się pogubić sam osobiście pracuję na zestawach przy około 30-50 domenach.

 

Dodawanie witryny do GSC

Na początek podstawowa funkcja bez której nic nie zrobimy w GSC. Czyli dodawanie witryny, klikamy na czerwony przycisk “Dodaj” i zaczynamy konfigurację. Wpisujemy adres naszej witryn jak na poniższym screenie, uwaga w tym miejscu mała informacja najlepiej jest dodać witrynę z www czyli np. www.ivb.pl oraz bez czyli ivb.pl. Później będziemy ustawiać preferowaną witrynę np. ivb.pl.

dodawanie witryny ivb gsc

Kolejne okno to okno weryfikacji, musimy udowodnić usłudze google iż witryna należy do nas lub mamy prawo do jej zarządzania (w GSC istnieje możliwość dodawania użytkowników na prawach administracyjnych lub podstawowych do naszych witryn). Jeśli mamy wtyczkę yoast możemy szybko zweryfikować naszą witrynę za pomocą tagu google. Możemy też skorzystać z zalecanej metody czyli wrzucenie na serwer na którym zaparkowana jest nasza domena pliku weryfikującego. Z metod alternatywnych polecam również weryfikację po dostawcy wybieramy naszego dostawcę z listy jeśli się na niej znajduje np. ovh lub godaddy lub jeśli nie znamy naszego dostawcy klikamy na inne. Po czym klikamy na zweryfikuj i dodajemy dodatkowe rekordy dns u naszego “providera” domeny.

metody dodawania witryn gsc ivb

 

Zarządzanie witryną

Gdy już dodaliśmy witrynę i została ona poprawnie zweryfikowana to zobaczymy ją na naszej liście zweryfikowanych usług. Jak już wcześniej wspomniałem warto dodać wersje zarówno z www jak i bez. To samo tyczy się https jeśli mamy certyfikat ssl dla naszej witryny. Tak więc przy takiej konfiguracji tzn gdy mamy ssl powinniśmy mieć dodane cztery wersje strony http, https, www oraz nazwa bez www. Jeśli nie mamy ssl to powinniśmy mieć dwie wersje witryny www oraz bez www.Klikając na zarządzaj usługą możemy dodać użytkownika do naszej usługi lub usunąć usługę. Tak więc zarządzamy witryną dopiero po kliknięciu na jej nazwę.

zarządzanie usługa google search console

Dopiero potem klikamy z prawej strony na koło zębate i wybieramy ustawienia witryny. Kolejny krok to ustawienie witryny preferowanej klikamy na wersję którą chcemy ustawić jako domyślną np. tą z www i to na nią będą przekierowywane wszystkie zapytania (dopóki nie ustawimy witryny preferowanej nasze witryny są traktowane jako zupełnie inne i są indeksowane osobno).

ustawienia witryny preferowanej w google search console

 

Sprawdzanie informacji o witrynie

Jeśli mamy już dodaną i zweryfikowaną witrynę to w ciągu 48-72 godzin powinniśmy zobaczyć pierwsze efekty indeksowania naszej witryny klikając na naszą witrynę możemy zobaczyć coś mniej więcej takiego:

informacje o witrynie google search console

W pierwszej kolejności jeśli zobaczymy jakiekolwiek błędy serwera to powinniśmy zacząć od ich naprawy. To samo tyczy się błędów DNS, łączność z serwerem czy pliku robots.txt. Błędy bardzo negatywnie wpływają na widoczność naszej witryny w sieci. A także na konwersję czyli użytkownicy będą uciekać z naszej strony w momencie gdy zobaczą błąd. Analityka wyszukiwań na tym wykresie zobaczymy ile kliknięć z google mieliśmy w danym dniu ogółem.(możemy sprawdzić ilość dla poszczególnych fraz kluczowych). Mapy witryny to coś o czym również powinniśmy pomyśleć, określają one strukturę naszej strony czyli co gdzie się znajduje i jak jest zorganizowane. Mapy witryny najczęściej są w formacie xml w wordpresie możemy skorzystać z polecanej już przez nas wtyczki yoast i pobrać wszystkie mapy witryn z tego miejsca:

funkcje yoast mapy witryn ivb

Klikamy na zobacz mapę strony XML po czym kopiujemy adresy naszych map. Które zostały wygenerowane przez yoasta i dodajemy je do usługi google search console.

Mapy Witryny

W usłudze Google Search Console klikamy na Dodaj / Testuj Mapę witryny. Wprowadzamy adres do naszej mapy, najlepiej pierwsze ją przetestować. Jeśli przetestujemy witrynę nie zostanie ona automatycznie dodana. Tak więc jeśli test przebiegł pomyślnie to ponownie klikamy dodaj testuj. Tym razem nie przeprowadzamy już testu tylko po prostu dodajemy mapę witryny. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie po około 5 minutach powinniśmy po odświeżeniu strony zobaczyć coś na wzór powyższego screena czyli wykres przesłanych linków tekstowych oraz graficznych.

Mamy wykonane podstawowe czynności odnośnie naszej witryny z czasem powinny pojawiać się tutaj nowe informacje na temat indeksowania, wyników wyszukiwania, błędów itp. Najbardziej czytelna forma informacji moim zdaniem jest przedstawiona w nowej wersji próbnej google search console. Informacje są tutaj przedstawione przejrzyście i łatwo jest sprawdzić indeks dla poszczególnych słów kluczowych. Co prawda nowa wersja nie jest jeszcze dopracowana i ma sporo błędów. Jednak jest to źródło bardzo istotnych informacji, których nie powinniśmy bagatelizować.

wersja próbna google search console

Podsumowanie:

Kończąc artykuł zachęcam wszystkich zainteresowanych narzędziem GSC do bliższego przeglądnięcia poszczególnych funkcji narzędzia. W artykule przedstawiliśmy jedynie podstawy i to od czego każdy powinien zacząć. Wszystkie bardziej zaawansowane funkcje i zmiany zostawiamy na inne artykuły. Gdyż zarówno narzędzie jak i temat z nim związany jest bardzo obszerny.


donmarick