0
Posted 11/05/2018 by donmarick in Informacje
 
 

Backup WordPress – jak go wykonać i po co ?

wordpress backup
wordpress backup

Backup WordPress – jak go wykonać i po co ?

Backup

Jest to kopia informacji zawartych na stronie w formie możliwej do odtworzenia. Innymi słowy jest to kopia naszej strony z konkretnego momentu, którą możemy przywrócić. Jeśli posiadasz dosyć rozbudowaną stronę to zapewne nie chciałbyś stracić jej zawartości przez chociażby problemy z serwerem ,ataki hakerskie czy nawet głupi błąd z instalacją wtyczki. Wszystkie takie niepożądane akcje mogą sprawić, że nasza witryna przestanie istnieć- rozpłynie się w czeluściach internetu. Dlatego ważne by zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszej witryny i danych na niej zawartych. Jeśli posiadamy dobry serwis hostingowy to istnieje możliwość i są wykonywane migawki naszej strony im lepszy hosting tym częściej. Tak więc czasami możemy przywrócić naszą stronę w kilka minut korzystając wyłącznie z serwisu serwera. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni lub nie mamy takich udogodnień warto raz na jakiś czas wykonać ręczną kopię a bardzo mile widziane jest robienie kopii automatycznych. Istnieje do tego mnóstwo wtyczek, postaram się opisać jak ich używać i z jakich korzystać.

 

WordPressowy import / export

Wordpress to ogromne narzędzie więc posiada możliwość zrobienia backup chociażby naszych stron, wpisów i mediów (obrazki, filmy pliki). Często sam korzystam z tego prostego narzędzia chociażby po to by zobaczyć jak moja nowa strona będzie wyglądała wypełniona treścią. Wiadomo iż strona typu blank (czysta) bez postów maskuje wygląd naszych postów w przyszłości co może być niekorzystne dla naszych odwiedzających. W taki sposób testuje nowe wyglądy tzw. themy do wordpressa. Ale przejdźmy do wykonania naszej kopii, jest to banalnie proste wchodzimy w narzędzia -> export wybieramy czego chcemy zrobić kopię i klikamy na pobierz plik exportu. Wybieramy miejsce gdzie chcemy zapisać plik i kopia gotowa.

backup wordpress export danych

 

Wtyczki WordPress do backupu

Oczywiście istnieje szereg wtyczek do robienia kopii zapasowych z przeróżnymi możliwościami. Czasami warto wydać kilka dolarów na porządną wtyczkę do backupu, szczególnie gdy treści na naszej stronie są bardzo cenne. Dzisiejsze wtyczki umożliwiają robienie kopii w różne miejsca w tym przesyłanie na ftp, e-mail czy ostatnio bardzo popularne wykorzystywanie chmury chociażby dysk google czy dropbox.

UpdraftPlus

Polecam tą wtyczkę ze względu na łatwość jej użycia i możliwości. Zwykły prosty przycisk zrób kopię teraz i mamy kopię praktycznie całej strony łącznie z bazą, którą możemy przywrócić w dowolnym momencie. Korzystam z tej wtyczki chociażby do testowania innych styli w razie zmian przywracam po prostu zawartość z kopii i wszystko wraca do poprzedniego stanu. Co ciekawe dla większego bezpieczeństwa możemy zaszyfrować np. naszą bazę podczas robienia backup na dowolną chmurę czy ftp. Wielkim plusem jak dla mnie są także informacje dotyczące strony które można odczytać bezpośrednio z wtyczki.

updatedraft backup wtyczki backup

 

BackupBuddy

Jedna z najbardziej popularnych wtyczek premium do backup dla wordpressa ma bardzo duże możliwości konfiguracyjne i częste aktualizacje. Jest jedną z najczęściej polecanych wtyczek do backup tak więc jeśli mamy nieco więcej środków i chcemy chronić nasze kopie zapasowe to warto zainwestować w backupbuddy. Zwłaszcza, że wśród funkcji wtyczki jest również naprawa bazy danych.

 

BackUpWordPress

Wtyczka, która moim zdaniem powinna być włączona do pakietu wordpressa jako podstawowy zestaw do backupu. Ewentualnie z możliwością jej wyłączenia dla ludzi, którzy nie chcą robić kopii zapasowych. Cecha główna to prostota i możliwość wykonywania kopii automatycznych co dla większości osób jest wystarczającym powodem do jej zainstalowania. Istnieje możliwość wysyłania kopii do chmury aczkolwiek te opcje są możliwe tylko po wykupieniu pakietu premium.


donmarick